Экономическая оценка природно-ресурсного потенциала Украины
Рефераты >> Экономическая география >> Экономическая оценка природно-ресурсного потенциала Украины

1 Статистичний щорічник України за 2003 рік /Держкомстат України; За ред. О. Г. Осауленка. - К.: Техніка, 2004.

За січень-вересень 2002 року обсяг виробництва валової продукції сільського господарства в усіх категоріях господарств порівняно з відповідним періодом 2000 року зріс на 1,3 відсотка, у тому числі в сільськогосподарських підприємствах всіх форм власності ~ скоротився на 18,8 відсотка, а в господарств населення — зріс на 15,4 відсотку.

Позитивна тенденція зростання загального обсягу сільськогосподарського виробництва зумовлена насамперед значно вищим проти минулого року обсягом виробництва сільськогосподарської продукції в господарствах заселення (особливо картоплі, овочевої та плодово-ягідної продукції).

В усіх категоріях господарств станом на 1 жовтня 2004 року поголів'я великої рогатої худоби налічувало 9,9 млн. голів, що менше проти 1 жовтня 2003 року на 14 відсотків, у тому числі корів — 5,1 млн. голів (на 12 відсотків менше). Поголів'я великої рогатої худоби (у тому числі корів) скорочується за рахунок сільськогосподарських підприємств, де воно зменшилося відповідно на 24 та 27 відсотків. У господарствах населення поголів'я великої рогатої худоби збільшилося на 1,8 відсотка, корів — на 1,3 відсотка. Загальна чисельність поголів'я свиней склала 9,1 млн. голів, що на 20 відсотків менше минулорічної. Значне скорочення поголів'я свиней відбулося в сільськогосподарських підприємствах (на 40 відсотків), а в господарствах населення чисельність свиней на 5 відсотків менше минулорічної. Чисельність загального поголів'я птиці всіх видів станом на 1 жовтня поточного року становила 141,4 млн. голів, що на 7 відсотків менше порівняно з 1 жовтня 2002 року.

В господарствах всіх категорій за 9 місяців поточного року виробництво м'яса (реалізація на забій худоби та птиці в живій вазі) склало 1,8 млн. тонн, що на рівні відповідного періоду минулого року, молока — 10.0 млн. тонн (на 7 відсотків менше), яєць — 7.0 млрд. штук (на 1 відсоток менше, ніж торік). У сільськогосподарських підприємствах скоротилися реалізація на забій худоби та птиці (на 4 відсотки), виробництво молока (майже на чверть) та яєць (на 8 відсотків). У господарствах населення порівняно з січнем-вереснем 1999 року обсяги виробництва м'яса, молока, яєць зросли на 2-4 відсотка. Частка цих господарств у загальному виробництві вказаних продуктів тваринництва становила 69-70 відсотків.

Заготівельним організаціям та переробним підприємствам всіма категоріями господарств за 9 місяців поточного року реалізовано 313 тис. тонн живої ваги худоби та птиці, що на 6 відсотків менше, ніж за відповідний період 2002 року, 2,5 млн. тонн молока і молочних продуктів (на 10 відсотків більше), 400 млн. штук яєць (на 23 відсотки менше).

За 9 місяців цього року кількість селянських (фермерських) господарств в Україні зросла на 1,7 тис. одиниць і на початок жовтня становила 37,6 тис. юридичних осіб. Збільшення кількості фермерських господарств зумовлено процесом реформування колективних сільськогосподарських підприємств. У користуванні фермерських господарств знаходиться 2.1 млн. гектарів сільськогосподарських угідь, з них 1.9 млн. гектарів ріллі (в середньому на одне господарство припадає відповідно по 55151 гектарів).

Обсяг продукції сільського господарства за січень-квітень 2004 р. в усіх категоріях господарств порівняно з відповідним періодом 2003 р. зріс на 11%. Позитивна тенденція зумовлена нарощуванням обсягів виробництва як в сільськогосподарських підприємствах всіх форм власності (на 23,1%), так і в господарствах населення (на 6,6%).

Загальний обсяг реалізації продукції за січень-квітень 2004 р. сільськогосподарськими підприємствами порівняно з відповідним періодом 2003 р. зріс на 29%, у тому числі продукції рослинництва — на 46%, продукції тваринництва —на 19%'.

За угодами оренди земельних та майнових паїв у селян сільськогосподарські підприємства найчастіше розраховувалися у січні-квітні 2004 р. олією рослинною — 23% загального обсягу реалізації, зерновими культурами, цукром — по 3%.

Урядовий кур'єр: 23 травня, 2004 р., № 92.

Висновки

Народне господарство України — не багатоструктурна система, в якій можна виділити три основні структури: соціально-економічну, галузеву й територіальну. Соціально-економічну структуру слід враховувати при вивченні розміщення продуктивних сил. Галузева структура відбиває співвідношення, взаємозв'язки і пропорції між складовими частинами народного господарства і реалізовується у територіальній структурі народного господарства, яка є предметом дослідження вітчизняної науки.

У 2003 р. питома вага прибуткових сільськогосподарських підприємств складав лише 8,1 %, у 2004 р. він зріс до 65,5%. Рівень рентабельності всієї їхньої діяльності виріс 3-28,3% до 9% У 2004р. сільськогосподарські підприємства країни одержали 1,4 млрд. грн. прибутків. При цьому від реалізації продукції рослинництва було отримано 1,83 млрд. грн. прибутків, а від реалізації продукції тваринництва -1,96 млрд. гри. збитків . У загальному прибутку сільськогосподарських підприємств носили, в основному, віртуальний характер - вони утворилися як результат реалізації урядових заходів для реструктуризації їхніх боргових зобов'язань. Однак мінімальний рівень збитковості а галузі на тлі значно гірших показників за попередні роки можна вважати досягненням.

Економічне пожвавлення спостерігається в більшості галузей харчової промисловості. Загальний обсяг виробництва зріс на 23%, зокрема, у кондитерській на 36%, с на 65%, м'ясо-молочної - на 16%, рибної - на 23%'. Навіть триваючий спад у цукровій, мукомельно-круп'яній і комбікормовій промисловості не дозволяє спростувати твердження про те, що в АПК почалися зміни до кращого

В усіх категоріях господарств станом на 1 жовтня 2004 року поголів'я великої рогатої худоби налічувало 9,9 млн. голів, що менше проти 1 жовтня 2002 року на 14 відсотків, у тому числі корів — 5.1 млн. голів (на 12 відсотків менше). 1 Іоголів'я великої рогатої худоби (у тому числі корів) скорочується за рахунок сільськогосподарських підприємств, де воно зменшилося відповідно на 24 та 27 відсотків. У господарствах населення поголів'я великої рогатої худоби збільшилося на 1,8 відсотка, корів — на 1.3 відсотка. Загальна чисельність поголів'я свиней склала 9,1 млн. голів, що на 20 відсотків менше минулорічної. Значне скорочення поголів'я свиней відбулося в сільськогосподарських підприємствах (на 40 відсотків), а в господарствах населення чисельність свиней па 5 відсотків менше минулорічної. Чисельність загального поголів'я птиці всіх видів станом на 1 жовтня поточного року становила 141,4 млн. голів, що на 7 відсотків менше порівняно з 1 жовтня 2000 року.

Обсяг продукції сільського господарства за січень-квігень 2002 р. в усіх категоріях господарств порівняно з відповідним періодом 2001 р. зріс на 11%. Позитивна тенденція зумовлена нарощуванням обсягів виробництва як в сільськогосподарських підприємствах всіх форм власності (на 23,1%), так і в господарствах населення (на 6,6%).